Biyografi

Alex Tataryan, 26 Kasım 1970’de İstanbul’da doğdu. İlkokulu Pangaltı Ermeni İlkokulu’nda okudu. Orta ve lise öğrenimini Sişli Lisesi’nde tamamladı.Alex: küçük yaşlarda babasının sahne çalışmalarında müzisyenlerle beraber vakit geçirmesi, orkestra sahnelerinde ritim sazlara eşlik etmesi onun bu mesleği seçmesinde büyük önem taşıdı.

Askerliğini tamamlayan Alex, İstanbul’a geldiğinde müzik yolculuğuna daha emin adımlarla devam edebilmek için Pera Sanat Okulun’da eğitim aldı. Şan bölümü mezunu olan Alex aralarında ünlü müzik adamı Timur Selçuk’un da bulunduğu önemli öğretmen ve müzisyenlerle bireysel çalışmalar yaptı.

Sanatçı, sahne çalışmalarına 1995 yılında başladı. Kısa sürede bir çok kulüpte, performansları ile beğeni topladı. Sahne hakimiyetiyle ve yaptığı işi sevmesiyle Türkiye genelinde iyi bir performans sanatçısı olduğunu kanıtladı.

Sahnelerdeki başarısını albüme de taşımak isteyen Alex, “Çok Zor” adlı ilk albümünü 2005 yılında severlerin beğenisine sundu.

Ardından 2007 yılında “ALEXTRONIKA” adlı remix albümü, 2008 yılında “ALEXTRONIKA Depresif Polyanna” single’ı, 2010 yılında “İZ” albümü, 2012 yılında “Yalnız ve Serseri” single’ı, 2013 yılında “Bir Hikayem Var” single’ı, 2015 yılnda “Sev” maxi single’ını çıkardı. 2016 yılında ilk defa cover bir şarkı yorumladı, “Gidelim Buralardan”

2016 yılının Haziran ayında duet çalışması olan Manidar çıktı ve şarkı çok sevildi.

Alex yine 2016 yılının Ekim ayında alex-t prodüksiyon yapımcılığında, DMC yapımı ve dağıtımıyla yayınladığı “İki Kalp Mesafesi” isimli single’ıyla müzikseverlerle buluştu. yine bu iki şarkınında düzenlemesini ve Single’ın prodüktörlüğünü Yağmur Sarıgül yaptı.

2018 yılında kızkardeşi ile duet bir çalışma olan Masum adlı şarkıyı paylaştı.

Yine 2018 yılında, ilkinin Grammy ödülü almış olduğu The Ethnos Project vol.3 adlı konsept bir albümde Vahan Stepanyan’nın bestesine söz yazdı ve yorumladı. Bu albümü sadece İtunes da ve Spotify da bulup indirebilirsiniz..

Şarkının adı ‘’Duy Beni’’ Amerika ile ortak yapım olan bu çalışmada Türkiye’den tanıdığınız Alen Konakoğlu’nun da imzası var.

Alex en kısa zamanda prodüktörlüğünü Alen Konakoğlu’nun yaptığı.Yapımcılığını ise Pasaj müziğin üstlendiği hareketli bir şarkı ile 2019’un Ocak ayında sevenlerinin karşına yeniden çıkmaya hazırlanıyor.